Velkoformátový 3D tisk je stále hudbou budoucnosti, ačkoliv některé tiskárny již jsou vybavené dostatečně velkou tiskovou plochou a jsou tedy schopné zhotovit větší výrobky. Tyto tiskárny jsou však většinou už dražší na pořízení a ne každý si tak jejich koupi může dovolit. Jestliže chcete zhotovovat větší výrobky doma na své tiskárně, nabízí se vám možnost jejich složení z více dílů, které postupně vytisknete.
Jak na tisk větších objektů v domácím prostředí
Už při navrhování modelu pro 3D tisk byste měli vidět, zda se vám model vejde na tiskovou plochu či nikoliv. Jestliže je pro něj tisková plocha malá, určitě ho nevytisknete korektně. Maximální formát jednoho kusu ovlivňuje zvolená 3D tiskárna. U většiny zařízení se jedná o plochu velkou pouze desítky centimetrů. Pokud chcete zhotovit větší objekt, není však nic ztraceno, protože s jednotlivými výrobky lze pracovat a můžete je tedy skládat dohromady. Spáry u 3D objektu vyretušujete a slepení tak vůbec nemusí být na výrobku poznat.
Takto lze spojovat do velkých formátů výrobky z téměř jakýchkoliv materiálů. Ačkoliv stále jsou nejvyužívanější plastové filamenty - ABS a PLA. Lepit je však možné i 3D výrobky z kovu, dřeva nebo ze sádry. Jejich tisk už ale vyžaduje lepší schopnosti. Pokud máte 3D tiskárnu doma, rozhodně ho vyzkoušejte.
Velkoformátové tiskárny pro průmysl
Ano, některé tiskárny - například model Objet1000 - jsou schopné tisknout i ve velkém formátu. Jejich pořízení je ale pro běžného uživatele nereálné. Disponují nimi pouze speciální 3D tiskařská centra nebo průmyslové firmy či zařízení pro vědu, výzkum či lékařství, kde se investice do takového zařízení vyplatí. Tiskárna pak přináší téměř neomezené možnosti, co se týká rozměrů tištěných výrobků i nabídky použitelných materiálů.